Diş kökü çürümesi nasıl olur?

İçindekiler:

 1. Diş kökü çürümesi nasıl olur?
 2. Dişte çürük olduğu nasıl anlaşılır?
 3. Çürük diş için ne yapılmalı?
 4. Pit dolgu nedir?
 5. Diş pit nedir?
 6. Diş eti çürümesi neden olur?
 7. Dişteki siyah lekeler çürük mü?
 8. Aproksimal yüzey ne demek?
 9. Diş çürüğü tedavisi nasıl olur?
 10. Fissür örtücü zararlı mi?
 11. Diş eti çürümesi nasıl geçer?

Diş kökü çürümesi nasıl olur?

Çürükler ağızda doğal olarak yaşayan ve şekerle beslenen bakterilerin ürettiği asitler sonucu oluşur. Amerikan Diş Hekimleri Birliği (ADA) "normal" çürüklerin oluşumunda bu asitlerin diş minesini aşındırdığını belirtmektedir. Ancak kök çürüklerinde asitler diş kökünü kaplayan madde olan sementumu aşındırır.

Dişte çürük olduğu nasıl anlaşılır?

Başlıca çürük belirtileri şunladır:
 • Ağızda kalıcı ağız kokusu veya kötü bir tat.
 • Hassasiyet.
 • Sıcak, soğuk, şekerli yiyecek veya içecekler tüketildiğinde kötüleşen ağrı
 • Diş üzerinde tebeşirimsi beyaz bir nokta.

Çürük diş için ne yapılmalı?

Diş çürüğü başlangıcı tespit edilen hastalarda çürüğün çok erken bir evrede olması halinde florür tedavisi ile diş minesi onarılabilir. Bunun mümkün olmadığı durumlarda diş çürükleri tedavisi için en sık tercih edilen yöntem diş dolgularıdır.

Pit dolgu nedir?

Pit ve Fissür Örtücüler, pit ve fisürlerde (dişin üst ve yan yüzeylerindeki girinti çıkıntılara verilen isim) çürük oluşumunu önlemek ya da durdurmak amacıyla geliştirilen materyallerdir. Pit ve fissürler, dişlerde çürük oluşumu açısından en yatkın bölgelerdir.

Diş pit nedir?

Pit: Arka grup dişlerin oklüzal yüzünde, gelişim oluklarının kesiştiği yerlerde, görülen iğne ucu şeklindeki, sivri çukurcuklara denir.

Diş eti çürümesi neden olur?

Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına ve dişhekimlerinin kavite dedikleri oyuklara neden olmaktadırlar.

Dişteki siyah lekeler çürük mü?

Yapılan çalışmaların çoğunda dişlerinde siyah lekelenmeleri olanlarda diş çürüğü miktarının daha az olduğu görülmüş (1) (4). Bu lekelerdeki bakteri florasında Actinomyces türlerinin ağırlıklı olduğu, bu yüzden çürük yapma potansiyelinin daha az olduğu görülmüş.

Aproksimal yüzey ne demek?

aproksimal – komşu dişe doğru. interradiküler – köklerin arasında. labiyal – dudağa doğru. bukkal – yanağa doğru.

Diş çürüğü tedavisi nasıl olur?

Enfeksiyon söz konusu ise buna yönelik müdahaleler yapılır ve ardından kalan boşluk dolgu malzemesi ile doldurulur. Çürüğün durumuna göre kanal tedavisi uygulanan dişin üzerine diş kronu da yerleştirilebilir. Tamamen çürümüş dişler için ise tek çözüm yolu dişin çekilmesi ve yerine protez yerleştirilmesidir.

Fissür örtücü zararlı mi?

Dişlere fissür uygulamasının bilindiği kadar herhangi bir zararı yoktur.

Diş eti çürümesi nasıl geçer?

Diş Eti Hizası Çürüğünün Tedavisi Dişi doldurmak, diş çürüğü için standart bir tedavi yöntemidir. Bölgeyi uyuşturduktan sonra, diş hekimi çürümüş maddeyi kaldırmak için bir frez veya lazer kullanır. Ardından dental amalgam veya kompozit rezin gibi bir malzeme ile çürük kısım (boşluk) doldurulur.