Diş ve dişeti ağrısı nasıl geçer?

İçindekiler:

 1. Diş ve dişeti ağrısı nasıl geçer?
 2. Diş eti sızlaması neden?
 3. Diş eti ağrısı neyin belirtisi?
 4. Ön diş sızlaması nasıl geçer?
 5. Diş iltihap olduğu nasıl anlaşılır?

Diş ve dişeti ağrısı nasıl geçer?

Diş eti ağrısı, evde uygulanabilecek basit yöntemler ile geçirilebilmektedir. Düzenli diş fırçalamak, kompres uygulamak ve gargara yapmak bu yöntemler arasında en sık başvurulanlardır. Diş fırçalama sayesinde ağrıya sebep olabilecek kırıntılar hızlı bir şekilde bölgeden uzaklaştırılmaktadır.

Diş eti sızlaması neden?

Diş sızlamalarının nedenleri arasında birçok şeyi sayabiliriz. Bunlara; dolgulu dişlerin eskimesine, kırılan dişler, dişlerde çürük oluşumu, yanlış diş fırça kullanımı ve yanlış diş fırçalama teknikleri gösterilebilir. Diş etindeki iltihap oluşumları sızlamalara örnek gösterilebilir.

Diş eti ağrısı neyin belirtisi?

Diş eti ağrısı, iltihaplanma (diş eti iltihabı), enfeksiyon veya pamukçuk belirtisi olabilir. Devre dışı bırakabilir, ancak önlenebilir. Diş etleri ağız mukozasının bir parçasıdır ve dişlerin güvenli bir şekilde yerinde tutulmasına yardımcı olur. Bunlar periodontiyumun bir parçasıdır.

Ön diş sızlaması nasıl geçer?

Tuzlu suyla gargara ağızdaki mikrop ve bakterileri yok ederek diş eti iltihabının önüne geçer. Ayrıca dişlerdeki sızlama ve hassasiyeti ortadan kaldırır. Üstelik yapımı da çok kolaydır. Tek yapmanız gereken bir bardak suya bir çay kaşığı tuz eklemek ve dişinizi fırçaladıktan sonra bu suyla ağzınızı çalkalamak.

Diş iltihap olduğu nasıl anlaşılır?

Diş eti iltihabı belirtileri nelerdir?
 • Diş etlerinde hassasiyet, kızarıklık ve şişlikler.
 • Beyaz renkli iltihabi oluşumlar.
 • Dişlerin fırçalanması veya diş ipi kullanımı esnasında kanama.
 • Diş eti çekilmesi.
 • Dişlerde gevşeklik (sallanma)
 • Konuşma ve çiğneme sırasında ağrı
 • Sıcak ve soğuk besinlere karşı aşırı hassasiyet.
Daha fazla öğe...