Iyi kış lastiği nasıl anlaşılır?

İçindekiler:

  1. Iyi kış lastiği nasıl anlaşılır?
  2. Lastiklerde M S ne anlama gelir?
  3. Kış lastiği özellikleri nasıl olmalı?
  4. C tipi lastik ne demek?
  5. Kış lastiği geniş mi dar mı?

Iyi kış lastiği nasıl anlaşılır?

Kış Lastiği Nasıl Anlaşılır? RMA (Rubber Manufacturers Association) ve ASTM şartlarını sağlayan, üzerinde M+S veya kar tanesi sembolünü taşıyan lastikler, kış lastiği olarak kabul edilir.Bir lastiğin kış lastiği olup olmadığını anlamanın kolay yollarından bir diğeri de üzerindeki desenlere dikkatli bakmaktır.

Lastiklerde M S ne anlama gelir?

M+S” kısaltması İngilizcede “çamur ve kar” anlamına gelen “Mud + Snow” ifadesi için kullanılır. M+S lastiği (veya M&S, MS, M/S…) kısaca çamurlu ve karlı zeminlerde sürüşe uygun bir lastiktir. M+S, bütün kış lastiklerinde kullanılır.

Kış lastiği özellikleri nasıl olmalı?

Kış lastiklerinin diş derinliği 4 mm.'nin altında olmamalıdır. Kış lastiğinin üretim yılı kontrol edilmelidir. Son 5 yıl içerisinde üretilmiş olan lastikler tercih edilmelidir. Güvenliğin yanı sıra yakıt tasarrufu ve uzun ömürlü lastikler tercih edilmelidir.

C tipi lastik ne demek?

Hafif ticari araç lastikleri için ise ölçünün sonunda C harfi bulunmaktadır. Bu işaret CP olursa, karavan / kamp tipi uzun süre bekleme sonrası yıl içinde kısa süreli kullanımlarda olan yanakları takviyelendirilmiş lastikleri gösterir.

Kış lastiği geniş mi dar mı?

Araca takacak olduğunuz kış lastiklerin aracın standart lastiklerinin taban genişliğinden daha dar olmasına dikkat etmelisiniz. Lastikteki yüzey oranı daraldıkça zemine olan basınç artar ve kış şartlarında aracın yürümesi daha iyi olur. Kış lastiklerini aracınıza taktırmadan önce muhakkak balans ayarı yaptırınız.