Göz aşısı hangi aylarda yapılır?

İçindekiler:

 1. Göz aşısı hangi aylarda yapılır?
 2. Meyve ağaçlarına aşı ne zaman yapılır?
 3. Hangi ağaca hangi meyve Aşilanir?
 4. Dut ağacına hangi meyve aşılanır?
 5. Dut ağacına ne aşılanır?
 6. Akasya hangi aşı yapılır?
 7. Eriğe hangi aşı yapılır?
 8. Kiraz ağacına hangi meyve aşılanır?
 9. Erik ağacına badem aşısı olur mu?
 10. Aşı kalemi nasıl olmalı?
 11. Aşı kalemi nasıl muhafaza edilir?
 12. Aşı bandı yerine ne kullanılır?
 13. Yarma Aşı ne zaman ve nasıl yapılır?
 14. Durgun göz aşısı ne zaman yapılır?
 15. Ağaçlara göz aşısı hangi ayda yapılır?
 16. Yongalı göz aşısı ne zaman yapılır?
 17. Yaprak aşısı ne zaman yapılır?
 18. Aşı macunu nedir?
 19. Kestane aşısı ne zaman yapılır?

Göz aşısı hangi aylarda yapılır?

Bahçede yer alan yabani olarak çıkmış dut ağaçlarına göz aşısı ile çeşitlerini değiştiriyoruz. Bu şekilde aşıyı eylül ayı sonuna kadar yapabilirsiniz.

Meyve ağaçlarına aşı ne zaman yapılır?

Aşılama, ağaç ve bitkilerdeki tomurcuklanma döneminden önce veya sonra yapılabilir. Çoğu aşılama kış ve erken ilkbahar döneminde yapılmaktadır. Bazı yaprak döken ağaçlar genellikle kış aylarında aşılanır.

Hangi ağaca hangi meyve Aşilanir?

Bir yabani ağaca aynı familyadan bir başka ağaç aşılanırsa, aşılanan ağaç o ağacın meyvasını verir. Elmaya: Armut, Zerdaliye: Kayısı, şeftali, erik. Vişneye: Kiraz.

Dut ağacına hangi meyve aşılanır?

Örneğin yumuşak çekirdekli meyve türleri elma, armut veya portakal üzerine turunç, dut üzerine beyaz dut gibi aşılamalar yapabiliriz.

Dut ağacına ne aşılanır?

Bahçesindeki muşmula ağacına erik, badem, elma, ayva, vişne ve şeftali aşıladığını ifade eden Mavi, ağacın her türden meyveyi verdiğini kaydetti.

Akasya hangi aşı yapılır?

Kütahya'da yaşayan 57 yaşındaki Ahmet Ersöz, mahallesinde bulunan akasya ağaçlarına arıların bal üretmesi için aşı yapıyor. Ersöz, yaptığı açıklamada, ''Mahallemizde bulunan akasya ağaçları beyaz akasya ve çiçek açmıyor. Ben bu ağaçları mor akasya ile aşlayıp 3 yıl gibi kısa sürede çiçek açmasını sağlıyorum." dedi.

Eriğe hangi aşı yapılır?

ERİKTEN KAYISIYA KADAR BİRÇOK MEYVE VAR Kamacı, bahçesindeki erik ağacına 2 yıl önce can erik, kara erik, alça, nektarin, Bursa şeftalisi, sarı erik, Japon eriği, ordubad kayısısı, şalak kayısısı ve ak kayısı dalları aşıladı.

Kiraz ağacına hangi meyve aşılanır?

Zerdaliye: Kayısı, şeftali, erik. Vişneye: Kiraz. Ahlata: Armut, muşmula, ayva.

Erik ağacına badem aşısı olur mu?

Arkadaşlar erik ağacına sert çekirdekli gruplardan,erik,kayısı,şeftali,badem,kiraz aşılayabilirsiniz.

Aşı kalemi nasıl olmalı?

Kalemi aldığımızda kalemde yalnızca sürgün gözü olmalı, meyve gözü veya çiçek gözü olmamalı, kabarmamış ve patlamaya yakın da olmamalıdır. Kalem genel de Ocak-Şubat ayı sonuna kadar ki dönemde alınmalıdır. Aldığımız kalem ile hemen aşı yapmak zorunda değiliz.

Aşı kalemi nasıl muhafaza edilir?

Aşı kalemleri, kuruma ve aşırı nem tehlikeleri dikkate alınarak -1°c ila 4°c arasında muhafaza edilmelidir. Az miktardaki kalemlerin muhafazası, buzlukta olmamak kaydıyla, buzdolaplarında yapılabilir. Muhafaza sırasında kalem paketleri tomurcuk uçları aşağıya gelecek şekilde dik tutulmalıdır.

Aşı bandı yerine ne kullanılır?

Rafya yerine ince soyulmuş dut veya söğüt dalları da bağ olarak kullanılabilir. Boru aşısı Ceviz, kestane, sakız gibi ağaçlara uygulanır. Boru aşısı için Damızlık kaleminden, üzerinde bir göz bulunan bir kabuk parçası boru şeklinde çıkarılır.

Yarma Aşı ne zaman ve nasıl yapılır?

Yarma Aşı

 • Yarma aşı, büyük bir anaç gövde veya uzuv ile çok daha küçük bir fiyonk arasında birleşme üreten bir tekniktir. ...
 • Bu aşılamada en iyi ay tercihen Nisan ayıdır.
 • Yarma aşıda ilk adım, yaşlı ağacı en iyi çalışmaya hazırlamaktır.

Durgun göz aşısı ne zaman yapılır?

Durgun göz aşıları: Yapıldığı sene sürmeyip ertesi sene ilkbaharda süren aşılardır. Temmuz 15'den başlayarak Eylül sonuna kadar devam eder. Bu aşı çeşidi genelde kışları sert ve yaz mevsimi kısa süren yerlerde tatbik edilir.

Ağaçlara göz aşısı hangi ayda yapılır?

İlkbahar erken sürgün göz aşısı ilkbaharda ağaçlara su yürüyünce yapılır. Bir önceki yılın sürgünleri kullanılır. Aşıdan yaklaşık iki hafta sonra aşı kaynayınca aşı gözünü büyümeye zorlamak için anacın, aşı gözünün hemen üzerinden kesilmesi gerekir.

Yongalı göz aşısı ne zaman yapılır?

Aşılama işlemi genelde ağustos döneminde t göz aşısı, bahar döneminde ise yongalı göz aşı olacak şekilde yapılır. Yaz döneminde yapılan t göz aşı yönteminde aşı gözü alınan kalemlerde gözlerin dolu olduğuna emin olmanız gerekir.

Yaprak aşısı ne zaman yapılır?

Bahar mevsiminde ağaçlara su yürümeye başlamasıyla birlikte kalem ve yarma aşıları yaptığını dile getiren Kervancı, "Yaprak aşısı da altıncı aydan itibaren yapılmaya başlar.

Aşı macunu nedir?

Antiseptik özellikte bir madde olup, aşı yapılan fidanlarda kesilen yerlere sürülür. Tedavi edici özelliği sayesinde yara yerleri çabuk kapanır. Ayrıca aynı amaçla budama ile açılan yaralar üzerine de sürülerek kullanılabilir.

Kestane aşısı ne zaman yapılır?

Uygulama zamanları : 1993 ve 1994 yıllarında Bozdağ (Ödemiş-Đzmir)'de yayla koşullarında yürütülen bu çalışmada, haziran sonunda sürgün aşı, ağustos başı, ağustos sonu ve eylülün ilk yarısında durgun aşı olmak üzere dört aşı zamanı uygulanmıştır.