adplus-dvertising

Çerkezistan şuan neresi?

İçindekiler:

 1. Çerkezistan şuan neresi?
 2. Çerkesler Hristiyan mı?
 3. Çerkez soyu nereden gelir?
 4. Çerkesler hangi illerde?
 5. Çerkez kökeni ne demek?
 6. Çerkesler en çok hangi ilde?
 7. Çeçenler hangi milletten?

Çerkezistan şuan neresi?

Çerkesler, Çerkezler ya da Adigeler (Çerkesçe: Адыгэхэр, Adıǵexer), Kuzey Kafkasya'da, tarihi Çerkesya'da (Çerkezistan) bugün ise Rusya'ya bağlı Adıgey, Karaçay-Çerkes ve Kabardey-Balkar cumhuriyetleri ile Krasnodar Krayı ve Stavropol Krayı'nda yaşayan Kafkas halkı.

Çerkesler Hristiyan mı?

Mozdok'daki Hristiyan Kabardeyler gibi bazı küçük istisnalar dışında Çerkeslerin büyük çoğunluğu kendini Müslüman olarak tanımlıyor. Ancak, Çerkesler arasında İslam'ın beş şartı olan şahadet, namaz, oruç, zekat, hac gibi şeriatın temel prensiplerini yerine getiren insan sayısı azdır.

Çerkez soyu nereden gelir?

Kendi içinde pek çok farklı etnik çeşitliliğe sahip olan ve şu an dünyanın farklı noktalarında yaşayan Çerkesler, Batı Kafkasya'nın yerli halklarından biridir. Atalarının M.Ö. 1000 yılında yaşayan Sindler ve Meotlar olduğu tahmin edilen Çerkeslerin, erken Ortaçağ'daki Zihler ve Kasoglar'la bağlantısı bulunmaktadır.

Çerkesler hangi illerde?

Boyları
 • Abzehler: Samsun, Sinop, Tokat, Afyonkarahisar, Balıkesir, Sakarya (Akyazı ilçesi)
 • Şapsığlar: Samsun, Balıkesir, Afyonkarahisar, Bolu, Aydın, Sakarya, Bursa.
 • Ubıhlar: Balıkesir, Bolu, Sakarya, Samsun, Ordu.
 • Bjeduğlar: Çanakkale (Biga ilçesi yöresi), Afyonkarahisar.
 • Hatukuaylar: Kayseri, Bilecik.
Daha fazla öğe...

Çerkez kökeni ne demek?

Çerkes, Kuzeybatı Kafkasya'nın yerli halklarından olan ve kendilerini 'Adige' olarak isimlendiren halklara verilen ortak addır. Abzakh, Şapsığ, Bjeduğ, Besleney ve Kabardeyler bunlara birer örnektir. ... Osmanlı, Çerkesleri Kırım Hanlığı'na bağlı olarak yarı bağımsız bir bölgede yaşayan komşu bir halk olarak gördü.

Çerkesler en çok hangi ilde?

Türkiye'deki bütün Çerkes boyları İstanbul ilinde de yaşasa da, Anadolu'da yoğun bir şekilde yerleşik bulunduğu iller şöyledir: Abzehler: Samsun, Sinop, Tokat, Afyonkarahisar, Balıkesir, Sakarya (Akyazı ilçesi) Şapsığlar: Samsun, Balıkesir, Afyonkarahisar, Bolu, Aydın, Sakarya, Bursa.

Çeçenler hangi milletten?

Çeçenler (Çeçence: Hохчи Nohçi), Kafkasya'nın kuzeydoğu kesiminde, Sunja ve Argun ırmakları civarında yaşayan yerli Kafkasya halkı.