Efsane ne demek 4 sınıf?

İçindekiler:

 1. Efsane ne demek 4 sınıf?
 2. Efsane Ne demek Türk Dil Kurumu?
 3. Efsane ne demek tarih dersi?
 4. Efsane nedir neye denir?
 5. Civar ne demek cümle içinde?
 6. Hasret ne demek TDK?
 7. Eşelenmek ne demek?
 8. Eşelemek kelimesinin anlamı nedir?
 9. Kapsül anlamı nedir kısaca?
 10. Kapsül ün anlamı nedir?
 11. Kapsül ne işe yarar Biyoloji?
 12. Kapsül ne demek Anatomi?
 13. Kapsül Folluk anlamı nedir?
 14. Rampa nedir ne demek?

Efsane ne demek 4 sınıf?

Çok uzun bir süredir halkın arasında inanılarak gerçekmiş gibi anlatılan hayal gücüne dayalı olağanüstü öykülere “Efsane” denir. ... Kutsal olarak görülen bu yerler hakkında halk bu efsaneleri sahiplenip güçlü bir şekilde yaymıştır.

Efsane Ne demek Türk Dil Kurumu?

TDK'nın güncel yazım kılavuzunda sık sık aranan bu kelimelerden biri de 'efsane'dir. EFSANE NE DEMEK: 1- Eski çağlardan beri söylenegelen, olağanüstü varlıkları, olayları konu edinen hayalî hikâye, söylence. 2- Gerçeğe dayanmayan, asılsız söz, hikâye vb.

Efsane ne demek tarih dersi?

Efsane ya da söylence, yıllarca gerçekten olmuş gibi kuşaktan kuşağa aktarılan yazı çeşitleridir. Efsanelerde anlatılan olaylar bazen doğaüstü olabilir ama çoğunlukla gerçek olaylara ve gerçekten yaşamış kişilere dayanır. ... Efsaneler nesilden nesile aktarılırlar.

Efsane nedir neye denir?

Çok eski çağlardan beri söylenegelen, kaynağı ve ilk söyleyeni belli olmadığı hâlde yüzyıllar boyunca halkın benimseyerek sonraki kuşaklara aktardığı; genellikle olağanüstü olayları, kişileri ve konuları işleyen kurmaca –yani hayal ürünü olan– öykülere “efsane” denilmektedir.

Civar ne demek cümle içinde?

Cevap) Bir Yerin Yakınları, Yakın Yerler. Örnek ; * Bu civarda herkes herkesi tanır. * Ben bu civarda çok yeni olduğum için kimseyi tanımıyorum.

Hasret ne demek TDK?

Hasret kelimesi gündelik yaşamda Türkçede kullanılan sözcükler arasında yer alır. Aynı zamanda TDK'ya uygun olarak eş anlamlısı üzerinden de değerlendirilmektedir. ... Hasret kelimesinin Türk Dil Kurumu'na göre eş anlamlısı 'özlem' olarak karşılık buluyor.

Eşelenmek ne demek?

1. Hafifçe karılıp karıştırılmak: “Eriğin dibi eşelendi mi?” ♦ dönüşlü f. 2. Bulunduğu yeri kendi kendine eşelemek, eşinmek: “Horoz eşelendi, sonra silkindi.”

Eşelemek kelimesinin anlamı nedir?

eşelemek anlamı (-i) 1. Toprak, kül gibi toz durumunda bulunan şeyleri hafifçe kazıp karıştırmak: "Eşeledik külleri, kıvılcımlar parladı." -C. Uçuk. 2.

Kapsül anlamı nedir kısaca?

kapsül anlamı is. 1. Şişe kapağı. 2. Ateşli silahlarda horozun veya iğnenin çarpmasıyla ateş alan, bir tür özel barutla dolu, küçük, yuvarlak metal parça. 3.

Kapsül ün anlamı nedir?

(Lat. capsula=küçük kutu) Bir organı ya da yapıyı çevreleyen kese biçiminde bir zar. Kemik ve kıkırdak gözelerinin içinde bulundukları boşlukları astarlayan ve göze-arası maddesinden yapılmış olan bir kılıf.

Kapsül ne işe yarar Biyoloji?

Kapsül, bakteri hücre duvarının dışında yer alan bir tabakanın ismidir. Genelde polisakkaritlerden oluşmakla beraber içinde başka tür malzeme de bulunabilir. Kapsül bakteriyi fagositoza karşı korur, ayrıca içinde bulunan su bakteriyi kurumaya karşı korur.

Kapsül ne demek Anatomi?

(anatomi) Organizmanın bir organı ya da yapıyı çevreleyen çeşitli kılıflarına verilen ad.

Kapsül Folluk anlamı nedir?

Eşelemek: Bulunduğu yeri kendi kendine kazıp karıştırmak. Kapsül: Ateşli silahlarda barutu ateşlemekte yararlanılan, horozun veya iğnenin çarpması ile ateş alan, çabuk ateş alan özel bir barutla doldu, küçük, yuvarlak metal parça. Folluk: Tavukların yumurtlaması için düzenlenen, hazırlanmış içinde fol1 bulunan yer.

Rampa nedir ne demek?

Rampa, Taşıma aracının kasası ile yükleme bölgesinin aynı yükseklik düzeyinde olmasını sağlayan ve böylece malzemenin boşaltma ve yükleme işlemlerini kolaylaştıran alandır.