adplus-dvertising

Orkide evde nerede durmalı?

İçindekiler:

 1. Orkide evde nerede durmalı?
 2. Orkide nasıl yerde durmalı?
 3. Orkide Ne kadar sıklıkla sulanır?
 4. Orkide güneş almalı mı?
 5. Orkide çiçeği neyi sever?
 6. Orkide bakımı evde nasıl olur?
 7. Solmuş Orkide nasıl canlandırılır?
 8. Orkide kaç gün karanlıkta kalmalı?
 9. Orkide kaç saat suda kalmalı?
 10. Orkidenin çiçek açması için ne yapmam gerekiyor?
 11. Orkide Bataklık Çiçeği midir?

Orkide evde nerede durmalı?

Orkideyi koyacağınız yerin aydınlık olması aynı zamanda direkt ışık almıyor olması gerekmektedir. Orkideler evin doğu cephesine bakan kısımlarda daha iyi büyürler. Güney ya da batı cephesinde büyütülecek ise bir perde ile korunmaları gerekir.

Orkide nasıl yerde durmalı?

Orkide yetiştirmeye karar verdiğinizde önce koyacağınız yeri belirlemelisiniz. Orkideyi koyacağınız yerin aydınlık olması ancak direkt ışık almıyor olması gerekmektedir. Pencere önü değil ama daha yan kenarlarına doğru koyabilirsiniz. Doğu cepheye bakan yerlerde daha iyi büyürler.

Orkide Ne kadar sıklıkla sulanır?

Sıkça yapılan bir hatanın aksine orkideleri her gün sulamak pek sağlıklı bir yaklaşım değil. Orkide çiçeklerinin kökü nemli olmayı sevmez bu nedenle haftada 2-3 kez sulama yapmak yeterli olabilir. Bunun dışında ise haftada 1 kez yapraklarına su sıkabilirsiniz. Sulama yaparken mevsimi göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Orkide güneş almalı mı?

Alacağınız orkidenin şeffaf saksıda gelmesine dikkat etmelisiniz. Orkide, alt kısımdan ve direkt kökten de güneş almayı seven bir bitkidir.

Orkide çiçeği neyi sever?

Doğrudan ışık almayan; fakat aydınlık ve bol ışıklı mekanları sever orkideler. Işık, direkt olarak bitkiye değil, farklı bir noktadan bitkinin üzerine yansımalıdır.

Orkide bakımı evde nasıl olur?

Orkide bakımı nasıl yapılır? Evde orkide nasıl sulanır? Orkideleri canlandıran yöntem

 1. - Orkidenin bulunduğu ortamda nem oranı yüzde 40-70 olmalıdır.
 2. - Orkide her zaman saf su ile sulanmalıdır. ...
 3. - Orkidenin bulunduğu saksıya orkideler özel yapılan gübrelerden konulması gerekmektedir.

Solmuş Orkide nasıl canlandırılır?

Orkide canlandıran karışım nasıl yapılır ve uygulanır? Temiz sprey şişenizin içine 1 su bardağı suyu aktarın. üzerine 1 tatlı kaşığı tarçını ilave edin. Aspirini ise güzelce ezip toz haline getirdikten sonra bu karışıma ilave edin.

Orkide kaç gün karanlıkta kalmalı?

Orkideyi karanlıkta 3 gün bekletiyoruz. Orkidemiz uygun ışık, hava ve besinden uzaklaşıyor. Karanlık ortamda kapalı kalan orkideyi; 3. gün öğlene doğru dolaptan çıkarıyoruz ve havadar bir ortama alıyoruz. Eğer sulamamız gerekiyorsa sulama işlemini yapıyoruz. Bu işleme orkide cezalandırma da denilmektedir.

Orkide kaç saat suda kalmalı?

Orkidelerin nasıl sulanması gerektiği genelde bilinmemektedir. Orkidenin doğru sulama şekli; haftada bir kez özel sulama kabını yarıya kadar su doldurup çiçeğinizi yaklaşık 12 saat bu suda bekletin. Gerekli sürenin sonunda suyu boşaltın. Saksının altında mutlaka su tabağı bulundurun.

Orkidenin çiçek açması için ne yapmam gerekiyor?

Orkidenin bulunduğu ortamda nem oranı %40'ın altına inmemeli ve nem oranı %70'i geçmemelidir. Orkideniz soğukta kalırsa çiçek açmayacaktır, geceleri 10 derecenin altında sıcaklığa maruz kalmamalı gündüz ise 26 dereceyi geçmemesinde fayda vardır.

Orkide Bataklık Çiçeği midir?

Orkide türlerinin büyük çoğunda bu olay meydana gelmiştir. Hammarbya paludosa (bataklık orkidesi) bitkisinde ise çiçek 3600 dönüp başlangıç durumuna geldiği için labellum yine çiçeğin alt kısmında görülür. Çiçeklerde ovaryum alt durumlu, çoğunlukla uzamış ve resupinatioan sonucu halat gibi urkulmuştur.